Tanie leki i różnice w cenach

Nie wszystkie leki są wszędzie w takich samych cenach. Czasami zdarza się, że różnice w cenie preparatu pomiędzy aptekami wynoszą nawet 30%. Dlatego warto zastanowić się, w jaki sposób unikać przepłacania za leki w aptekach, gdzie szukać tańszych leków aby zaoszczędzić.

Weźmy jako przykład 62-letnią pacjentkę panią Agnieszkę, emerytkę, która jest w stanie w swoim budżecie domowym wygospodarować około 100 złotych miesięcznie na leki. Przeszła operację usunięcia tarczycy, ma nadciśnienie i przez to regularnie przyjmuje leki. Do tego dochodzą jeszcze problemy z zatokami. Każda choroba i większe wydatki na leczenie to konieczność zaciskania pasa.

Pani Agnieszka, tak jak wiele osób w podobnej sytuacji, znakomicie wyszukuje najtańsze leki. Jej leki na tarczyce są tanie, ponieważ refunduje je NFZ i pani Agnieszka płaci za nie tylko 7 złotych ryczałtu. Problemem w przypadku pani Agnieszki są leki na nadciśnienie, które kosztują 120 złotych. Okazuje się jednak, że na rynku dostępny jest praktycznie ten sam lek, ale w cenie 70 złotych.

Największym problemem są zazwyczaj przeziębienia, które trzeba by leczyć bardzo drogimi antybiotykami. W takim przypadku pani Agnieszka często rezygnuje z większości recepty i kupuje tylko najważniejsze leki rezygnując z leków wspomagających terapię tym bardziej, że środki na zatoki kosztują nieraz nawet 70 złotych zamienniki​za jedno opakowanie leku.

Lekarz może przepisywać tańsze leki

Pani Agnieszka nauczyła się, by zawsze w czasie wizyty u lekarza podkreślać, by przepisywał jej tańsze zamienniki. W ten sposób udało się jej ograniczyć koszt leku na nadciśnienie do 10 złotych za opakowanie. Lekarze zazwyczaj mają kilka opcji, które różnią się cechami pobocznymi, a także ceną. Czasami te cechy są ważne i wtedy lekarz zaznaczy, by leku nie zamieniać i farmaceuta będzie musiał tego przestrzegać. Bez takiej notyfikacji, farmaceuta może poszukać tańszego zamiennika dla leku. Jeśli zwróci się lekarzowi uwagę na ten stan rzeczy, pomyśli nad tańszym zamiennikiem

Pytajmy o zamienniki w aptekach

Kiedy trafiamy do apteki z receptą w dłoni, lekarz powinien zawsze informować nas o tym, jeśli dostępny jest jakiś tańszy zamiennik. W praktyce nie zawsze się tak dzieje i pacjent na tym traci. Trzeba też pamiętać, że listy refundacyjne, a zatem i ceny leków zmieniają się co dwa miesiące. Warto też poinformować farmaceutę, co już w domu jest, ponieważ często posiada się zamienniki przepisanych lekarstw.

Sprawdź najlepsze promocje na ding

Story Page