Dermokosmetyki

Wspólne wysiłki kosmetologów, chemików i dermatologów zaowocowały powstaniem dermokosmetyków, czyli specjalnej linii kosmitów, a wręcz całego typu kosmetyków przeznaczonych dla każdego rodzaju cery, ale polecanych przede wszystkim dla osób z cerą wrażliwą, historią reakcji alergicznych oraz z ostrymi problemami skórnymi. Dermokosmetyki mogą wykorzystywać osoby mające trądzik, skórę wrażliwą lub podrażnioną. Określa się je czasami kosmeceutykami podkreślając w ten sposób, że jest to połączenie kosmetyków i leków. W wielu kwestiach faktycznie dermokosmetyki bardziej przypominają leki niż produkty czysto kosmetyczne.

Kosmetyki z apteki

Dermokosmetyki to tak zwane kosmetyki apteczne, ponieważ dostępne są głównie w aptekach i niewiele drogerii się nimi interesuje. Związane jest to z tym, że są wykorzystywane do leczenia schorzeń skóry, a zwykli sprzedawcy nie posiadają zazwyczaj odpowiedniej wiedzy, by doradzać na tym polu. Potrzebna jest wiedza co najmniej farmaceuty. Są to specyfiki, które są w stanie wspomagać kuracje medyczne przyspieszając i poprawiając ich efekty.

Kosmoceutyki

W dermokosmetykach nie ma chemikaliów o charakterze poprawiającym właściwości użytkowe kosmetyku, ale nie jego realne działanie, czyli zrezygnowano z konserwantów, barwników i substancji zapachowych. Dlatego bezpiecznie sięgać po nie mogą osoby z problemami dermatologicznymi i skłonnościami do alergii. Są one badane przed wprowadzeniem na rynek niemal równie dokładnie, jak leki.

Rodzaje dermokosmetyków

Wyróżniamy kilka rodzajów dermokosmetyków o różnych zastosowaniu. Są to m.in. dermokosmetyki przeznaczone do zwalczania stanów zapalnych, do nawilżania, zwalczania trądziku, ograniczające produkcję łoju, przeciwłupieżowe i mające za zadanie uszczelnianie naczyń włosowatych pod skórą.kosmoceutyki

Skład

Podstawą dermokosmetyków jest zazwyczaj woda termalna zawierająca selen, cynk i krzem. Znajduje się w nich wiele witamin, w tym przede wszystkim witamina A, C i E, a także hydroksykwasy, kwas hialuronowy oraz nawet mocznik.

W kremach za najważniejszy uchodzi retinol, pochodna witaminy A, która jest w stanie wspierać odnowę komórek. Dzięki niemu zmniejszają się też przebarwienia i poprawia poziom nawilżenia skóry. Jeśli w kremie jest witamina A, jest to dobry specyfik do eliminowania skutków łuszczycy i walki z cerą łojotokową.

Z kolei witamina E to czynnik zwalczający wolne rodniki, który może działać przeciwzapalnie, ale jego podstawową funkcją jest wzmacnianie procesów regeneracji tkanek i tym samym ich optyczne odmładzanie.

Sprawdź najlepsze promocje na ding

Story Page