Kosmetyki kontra dermokosmetyki

Kosmetyki dermatologiczne, znane także jako kosmetyki apteczne, a najczęściej określane po prostu jako dermokosmetyki, to kosmetyki, które równocześnie są lekami. Czasami nawet można usłyszeć określenie „kosmeceutyki”, ale jest to już o krok za daleko, także pod względem szacunku dla języka polskiego. Najważniejsze jest to, że dermokosmetyki mają za zadanie leczenie problemów skórnych i chociaż nie istnieją przeciwwskazania do wykorzystywania ich na zdrowej skórze, jest to po prostu niepotrzebne. Problemy skórne dotykają co 4 osobę, podobna ilość osób posiada skórę nadwrażliwą na kosmetyki, przez co dermokosmetyki stają się coraz bardziej popularne. Co je odróżnia od innych kosmetyków?

Dermokosmetyki

Proces wytwarzania dermokosmetyków odbywa się w warunkach sterylnych. Wygląda to bardzo podobnie do procesu stosowanego w przypadku farmaceutyków. Związane jest to z unikaniem zanieczyszczeń. Wszystkie dermokosmetyki tworzone są przy współpracy dermatologów, chemików i kosmetologów. Najważniejsza różnica dotyczy oczywiście składu tych preparatów. Nie ma tutaj wielu substancji, które mogłyby powodować alergie. W dermo kosmetykach usunięto praktycznie wszystkie barwniki, olejki eteryczne i inne środki zapachowe oraz konserwanty. Jest tutaj również znacznie więcej składników bioaktywnych.

Zobacz najlepsze promocje wielkanocne w naszych sklepach

dermokosmetyki rodzaje​Dermokosmetyki to w pierwszej kolejności środki łagodzące i leczące, środki zapobiegające problemom. Samo leczenie jest tu poniekąd celem drugorzędnym. Oczekiwać od nich należy poprawy wyglądu skóry i nie są to leki, ale dermokosmetyki dostosowane do konkretnych przypadłości jak najbardziej będą je leczyły. Takiego efektu spodziewać się mogą na przykład chorzy cierpiący na atopowe zapalenie skóry.

Nie zawsze dermokosmetyki są całkowicie wolne od konserwantów, ale ich ilości są znikome. Znajduje się w nich wiele substancji powstrzymujących rozwój patogenów, więc nie są takie potrzebne. Znajduje się tu też wiele czynników poprawiających bezpośrednio nasze zdrowie, między innymi witaminy z grupy B oraz witaminy A, E i C. W dermokosmetykach odnajdziemy lipidy i środki pochodzenia roślinnego, na przykład soję i aloes. Ich działanie jest silnie przeciwzapalne i kojące.

Dermokosmetyki są bezpieczne i nie jest to tylko slogan. Mogą je bez żadnych obaw stosować kobiety w ciąży oraz matki karmiące. Smarowane nimi mogą być dzieci. Niektóre dermokosmetyki posiadają też odpowiednią filtrację UVA/UVB pozwalającą na opalanie się po ich nałożeniu.

Sprawdź najlepsze promocje na ding

Story Page