Kupowanie leków trochę taniej

Z każdym rokiem w aptekach zostawiamy coraz więcej pieniędzy, mimo że w portfelach więcej ich nie posiadamy. Na szczęście są sposoby, by wydawać chociażby trochę mniej. Wiele osób ma prawo do korzystania z leków refundowanych, a do tego istnieją także tańsze zamienniki wielu specyfików. Ostatnia z tych kwestii jest szczególnie ważna, ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że nie musi kupować dokładnie tego, co znajduje się na recepcie. Czasami poinformuje nas o tym farmaceuta, ale nie ma takiego obowiązku.

Tańsze zamienniki

Każdy lek na receptę posiada limit refundacji. Jeśli cena leku go przekracza, tę górkę musimy pokryć z własnej kieszeni. Jeśli tak się dzieje, możemy zapytać o zamiennik dla farmaceutyku. Dostaniemy go, jeśli jest on realnie tańszy i jeśli jest to dokładnie ta sama substancja czynna o takiej samej dawce. Trzeba wiedzieć jedynie, że lekarz może zastrzec na recepcie, by lek nie podlegał zamianie ze względu na różne przyczyny medyczne.

Dla kogo leki refundowane?

Każda osoba posiadająca ubezpieczenie zdrowotne ma prawo do korzystania z podstawowych leków ratujących życie, leków uzupełniających i leków na receptę z leki refundowane​refundacją. Leki przepisuje nam lekarz.

Refundacja może mieć postać ryczałtu, w przypadku którego zapłacimy za lek podstawowy 3,20 zł i 5 złotych za lek recepturowany. Za leki uzupełniające zapłacimy 30% lub 50% ich wartości. Listy leków objętych refundacją pojawiają się regularnie na tronach Ministerstwa Zdrowia.

Leki bezpłatne mogą otrzymywać inwalidzi wojenni, osoby represjonowane, małżonki powyższych osób pozostające na ich utrzymaniu oraz wdowy po inwalidach wojennych otrzymujące rentę rodzinną. Darmowe leki do określonych limitów mogą otrzymywać osoby z tytułem „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” lub „Zasłużony Dawca Przeszczepu”, a za darmo wszystkie leki otrzymają żołnierze zawodowi oraz kandydaci na żołnierzy zawodowych.

Trzeba pamiętać, że uprawnienie do otrzymywania darmowych leków musi zostać farmaceucie w aptece udowodnione. Można to zrobić poprzez odpowiedni wpis lekarza na recepcie lub poprzez wylegitymowanie się odpowiednim dokumentem. Odpowiednią decyzję o możliwości korzystania z darmowych leków może wystawić nam NFZ.

Sprawdź najlepsze promocje na ding

Story Page