Suplementy diety są sprzedawane przez coraz większą grupę firm, a dostęp do nich jest dziś niemal nieograniczony. Trudno dziwić się więc, że pojawia się zapotrzebowanie na badania naukowe, które pomagają w uzyskaniu odpowiedzi na pytanie o to, jaki jest stosunek Polaków do suplementacji i jakie jest jej rzeczywiste znaczenie.
Jedno z takich badań zostało przeprowadzone na zlecenie popularnego miesięcznika „Zdrowie”. Raport przeprowadził Instytut Badań Pollster, a ankietowani zostali poproszeni o odpowiedź na kilka pytań odnoszących się do suplementacji w listopadzie 2016 roku. Pytano ich między innymi o to, dlaczego sięgają po suplementy diety i co o nich sądzą. Wyniki mogą stać się wstępem do szerszej dyskusji na ten temat, warto więc zapoznać się z nimi. Okazuje się, że dziś suplementy diety są czymś oczywistym już dla połowy Polaków, choć same powody, dla których po nie sięgamy, bywają dość zróżnicowane. Zdecydowana większość z nas myśli przede wszystkim o wzmocnieniu organizmu, choć suplementy są też postrzegane jako rozwiązania, które pomagają skutecznie walczyć z niedoborem energii, a nawet – chronić się przed infekcjami. Sięgamy po nie również po to, aby zadbać o wygląd i poprawić nienajlepsze samopoczucie. Nie brakuje też osób, które przyznają, że do zainteresowania się suplementami przekonał je przekaz w mediach, choć ich liczba nie jest wcale duża.
Nie wszyscy entuzjaści suplementów sięgają po nie jednakowo często. Nie brakuje osób, które przypominają sobie o nich jedynie od czasu do czasu, choć ponad 40 procent pytanych przyznaje też, że robi to regularnie. W grupie tej dominują osoby młode, a wiele z nich poza suplementami stosuje też leki przepisane im przez lekarza. Co ciekawe, nie wszyscy ankietowani ograniczają się do jednego środka. Gdybyśmy chcieli odpowiedzieć na pytanie o to, jakie suplementy diety cieszą się największą popularnością w naszym kraju, z pewnością musielibyśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na te z nich, które wzmacniają nasz układ odpornościowy. Popularne są jednak również suplementy odpowiadające za wzrost koncentracji i witalności oraz te, które poprawiają stan skóry, paznokci oraz włosów.