Na ile skuteczne są suplementy diety?

Suplementy diety są reklamowane jako cudowne rozwiązania. Często możemy usłyszeć o tym, że poprawiają pamięć oraz koncentrację, pomagają nam w utrzymaniu szczupłej sylwetki, a jednocześnie przywracają zdrowie. Niekiedy postrzega się je również jako remedium na każdą dolegliwość, warto jednak zadać sobie pytanie o to, na ile są nam one rzeczywiście potrzebne.

Zarówno w Polsce, jak i na świecie rynek suplementów rozwija się dynamicznie. Trudno wskazać przy tym na grupę wiekową, która nie byłaby zachwycona tego rodzaju rozwiązaniami. Producenci stawiają przy tym zarówno na różnorodność tego typu rozwiązań, jak i na intensywną kampanię reklamową, trudno więc dziwić się, że każdy może znaleźć rozwiązanie idealne ze swojego punktu widzenia. Niestety, musimy mieć świadomość tego, że mówimy o rynku, który zwraca na siebie uwagę także ze względu na niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą. Bardzo często okazuje się, że nawet sami producenci nie wiedzą wiele na temat niepożądanego działania danych preparatów, jeśli zaś mówimy o granicach, jakie dzielą suplementy oraz leki, trudno nie zgodzić się z tym, że te mają skłonność ​do zacierania się.

Sama historia suplementów diety jest znacznie starsza niż mogłoby się to nam wydawać. Pochodzi jeszcze z czasów starożytnych. Pierwsze były produkowane z roślin, które można znaleźć w każdym przydomowym ogródku, a więc dziś często sięgamy po rozwiązania uderzająco podobne do tych, jakimi wzmacniali się Rzymianie. Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z jedynymi składnikami. Obecnie panuje moda na rozwiązania egzotyczne i wiele osób wychodzi z założenia, że im bardziej nietypowy jest skład danego preparatu, tym skuteczniejszy może się on okazać.

dobór suplementów

Suplement cieszą się zainteresowaniem również wśród naukowców, rezultaty prowadzonych przez nich eksperymentów można jednak uznać za niejednoznaczne, a tym samym zasługujące na postawienie pytania o to, czy mamy do czynienia z rozwiązaniami rzeczywiście skutecznymi. Bardzo często okazuje się, że nawet, jeśli zmiany są większe niż ma to miejsce w przypadku grupy kontrolnej, której podaje się placebo, różnice wcale nie są istotne. Czasem okazuje się również, że choć działanie suplementów wpływa korzystnie na organizm, wcale nie zmniejsza ryzyka zachorowania na wiele chorób, choć właśnie tak reklamowane są liczne preparaty. Warto więc mieć to na uwadze i nie zapominać o tym, że suplementacja nie może stać się podstawą naszej troski o zdrowie.

Więcej o profilaktyce zdrowotnej dowiesz się na https://www.promocyjni.pl/blog/zobacz/7910-najlepsze-domowe-sposoby-na-przeziebienie

Sprawdź najlepsze promocje na ding

Story Page